LECZENIE

Leczenie mięśniaków zależy od ich lokalizacji jak i współistniejących objawów. W przypadku mięśniaka podśluzówkowego jest to histeroskopia i resekcja mięśniaka zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

W przypadku położenia mięśniaka podsurowicówkowo lub śródmięśniowo można go też ‘wyłuszczyć’. Operację tę wykonujemy drogą laparoskopii lub laparotomii. Należy pamiętać, że usunięcie dużych zmian wymaga rekonstrukcji ściany macicy, co ma znaczenie dla donoszenia przyszłej ciąży i uniknięcia ewentualnych powikłań jak np. pęknięcia macicy.

Embolizacja tętnic doprowadzających ukrwienie do mięśniaka macicy, powoduje zmniejszenie dolegliwości, natomiast trzeba pamiętać, że jest leczeniem inwazyjnym wykonywanym w pracowni radiologicznej.

W przypadku licznych mięśniaków można wykonać amputację trzonu macicy bądź całej macicy, drogą laparoskopową lub laparotomii. Oczywiście po wcześniejszym przedyskutowaniu z pacjentką planów rozrodczych.

Leczenie farmakologiczne związane jest z zmniejszeniem dolegliwości. Leczenie to może spowodować zmniejszenie wymiarów mięśniaka, ale najczęściej przyczynia się do zahamowania jego wzrostu. Mają tu również zastosowanie preparaty zmniejszające krwawienie z jamy macicy.

Nowoczesne małoinwazyjne terapie leczenia mięśniaków macicy to ultradźwiękowa ablacja przeskórna i ablacja przezpochwowa. Obie metody cieszą się coraz większą popularnością, lecz nie są jeszcze rozpowszechnione na szeroką skalę z powodu najczęściej kosztów związanych z zakupem potrzebnego sprzętu jak i szkoleniem personelu medycznego.